Menu Zamknij

Co kraj, to obyczaj – jak wyglądają Święta w innych krajach?

hot-chocolate-1782623_1920-min

Już niebawem Święta Bożego Narodzenia. To czas wyjątkowy dla nas wszystkich. To co wyróżnia Święta to tradycje, które panują w tym okresie. To one w szczególny sposób nadają magiczną atmosferę w każdym domu. Wiemy jak wygląda to w Polsce, 12 potraw na stole, typowe wigilijne potrawy, sianko pod obrusem, jedno wolne miejsce przy stole. Jest to utrwalane latami, jednak te tradycje różnią się nieco w innych krajach. Czy wiemy jak obchodzi się Święta na przykład w Grecji? Jakie są regionalne tradycje, obyczaje? Jakie potrawy królują na stołach mieszkańców innych krajów?

Za oknem jest biało od śniegu, panują minusowe temperatury, ale oderwijmy się na chwilę od tego zimowego widoku i przenieśmy się w ciepłe klimaty Australii. Podczas panujących tam upałów, jednak rezygnuje się z takich potraw jak pierogi z kapustą i grzybami, czy ciepły barszcz. Australijczycy chętnie orzeźwiają się kompotem z suszonych owoców, ale z dodatkiem lodu. Pozostałymi wigilijnymi potrawami są różne sałatki, owoce morza oraz żywność przygotowywana na grillu. Choinkę zastępuje tak zwany krzaczek australijski, który zdobiony jest girlandą. W Australii najbliżsi zgromadzają się na plaży, nad brzegiem morza i w tym miejscu wymieniają się gwiazdkowymi prezentami, później urządzają sobie zabawy w wodzie. W ich przypadku Święty Mikołaj nie przyjeżdża na saniach, ale przybywa drogą wodną – nierzadko na desce surfingowej. Australijczycy rozpoczynają kolędowanie po zmroku, przy zapalonych świecach.

W Stanach Zjednoczonych Święta są bardziej zbliżone do nas, jednak oni przygotowania zaczynają o wiele wcześniej. Świąteczny zakupowy szał rozpoczyna się już w listopadzie. Następuje wtedy czas promocji, wielkich obniżek cenowych, ale także imprez, na których zbierane są pieniądze w celach charytatywnych. Ogromna uwaga jest skupiana na dekoracjach, zarówno na zewnątrz, jak wewnątrz domów. Domy zdobione są milionami kolorowych światełek, a na podwórkach znajdują się figurki Mikołajów i reniferów, które nie pozwalają zapomnieć o zbliżających się Świętach. W związku z tym choinki, również kupowane i dekorowane są o wiele wcześniej, niż dzieje się to w Polsce, a wyborem Amerykanów są praktycznie tylko choinki świeże. W Stanach nie obchodzi się Wigilii, gdzie wypatrywana jest pierwsza gwiazdka. Początkiem Świąt jest Pasterka, która rozpoczyna się o 22. Święty Mikołaj chowa prezenty pod choinką, lub w kolorowych skarpetach, które zawiesza się przy kominku. W zamian za prezenty zostawia się dla Mikołaja ciasteczka lub mleko. Świąteczne prezenty są chowane w nocy z 24 na 25 grudnia. Dzieci rozpakowują je z samego rana, a następnie zasiada się do stołu, na którym króluje pieczony indyk. Charakterystyczną postacią w tym okresie jest renifer Rudolf z czerwonym nosem. Święta w USA trwają krócej niż w Polsce, 26 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy, ani od szkoły.

Ciekawe tradycje prezentują się w Meksyku. Nie ma choinki, ani innych roślin, które by ją zastępowały. Symbolem jest gwiazda betlejemska, czyli ich poinsettia. Meksykanie już 2 tygodnie przed Świętami, rozpoczynają ich celebrację. Ten czas „urzędowo” nie jest czasem wolnym, ale mieszkańcy Meksyku starają się o wolne dni w tym czasie, który spędzają z rodziną i bliskimi. Najważniejszą tradycją podczas Świąt Bożego Narodzenia jest pasada, czyli szopka. Co ciekawe, tworzą ją prawdziwi ludzie i zwierzęta. Szopka nie dość, że żywa, to ruchoma. Mieszkańcy są przebrani za Maryję i Józefa wraz z małym Jezusem na rękach, chodzą ulicami Meksyku i pukając do drzwi domów, pytają o nocleg. Innym ważnym elementem meksykańskich tradycji są uliczne procesje, głośne przyjęcia, a także Noc Rzodkiewek. Z tej okazji tworzone są rzeźby z rzodkiewek, które biorą udział w licznych konkursach organizowanych na głównym placu miasta. Zakończeniem tej imprezy są pokazy sztucznych ogni oraz tańce i śpiewy. Wigilia, podobnie jak w Polsce, odbywa się 24 grudnia. Prezenty wręczane są po pasterce, 25 grudnia. Potrawami tradycyjnymi podczas Świąt są nadziewany indyk i poncz.

Greckie Boże Narodzenie rozpoczyna się 25 grudnia. Święta obchodzone są w bardzo uroczysty sposób. Rozpoczęciem Świąt jest pójście do kościoła w gronie najbliższych. W Grecji jest zwyczaj ubierania choinki, ale od niedawna. Świątecznym akcentem symboliki w tradycji Greków jest statek bogato dekorowany światełkami. W odróżnieniu państw wyżej opisanych, w Grecji prezenty wręcza się 24 grudnia lub 1 stycznia. Tradycyjnymi potrawami są chleb z rybą, słodycze oraz placki, w których ukryte są monety – osoba, która znajdzie pieniążek w placku będzie miała wiele szczęścia w nadchodzącym roku. W okresie Świąt u każdego Greka w domu wisi drewniana miska, do której przywiązany jest krzyż gałązką bazylii. Według tradycji, wspomniany krzyż moczy się w święconej wodzie i święci całe mieszkanie, w celu odstraszenia złych krasnoludków. Święta Bożego Narodzenia trwają 12 dni.

Co kraj, to obyczaj – Święta choć w każdym kraju inne, to jednak tak podobne. Ważna jest wtedy bliskość i pojednanie wśród ludzi, a to niewątpliwie całkowicie łączy wszystkich na świecie. Wszystkie tradycje nadają Świętom swojej unikalności, dlatego są one tak cenne. Trzeba je pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, aby Święta Bożego Narodzenia zawsze były czasem magicznym.

Anna Ciulkin