Menu Zamknij

Regularność posiłków. Dla czego to takie ważne?

Regularność posiłków - wszyscy doskonale wiemy, że jest ważna. Jednak czy wiemy dlaczego? I czy tylko regularność posiłków powinniśmy brać pod uwagę?

Już Tłumaczę

W naszym organizmie funkcjonuje wiele mechanizmów, których praca uzależniona jest od zegarów biologicznych. Mówiąc najprościej - przykład: Twój żołądek wie, kiedy powinien się spodziewać posiłku, jeśli jesz regularnie. Uruchamia procesy trawienne i staje się gotowy do przyjęcia posiłku. Nikt z nas nie lubi być zaskakiwany niespodziewaną pracą 😉 wtedy możemy się z czymś nie wyrobić lub dany proces zajmie nam więcej czasu. Dokładnie tak samo dzieje się z naszym rytmem różnorakich procesów fizjologicznych. Aby działały prawidłowo i sprawnie - ważna jest regularność.

Nie tylko o regularności posiłków trzeba wspomnieć. Również regularność naszego stylu życia jest ważna: sen, odpoczynek, aktywność fizyczna.

IMG_2087
Regularność posiłków

Regularność posiłków. Kolejny Przyklad

Jeśli raz zasypiamy o 22, raz o 3 w nocy, a później odsupiamy lub taka zależność pojawia się w weekendy (+ na pewno posiłki też są wtedy w innych godzinach lub jemy na noc) - to nie ma co się dziwić że: regenerujemy się wolniej (układ trawienny powinien mieć wolne, a nie pół nocy trawić), może pojawiać się większy apetyt (niższy poziom leptyny- hormonu sytości), może pojawiać się spowolnione trawienie (za duzo obowiązków, ma trawić i te późno wieczorne jedzenie i następnego dnia być w świetnej kondycji? No way! Kto po nieprzespanej nocy z werwą ruszy następnego dnia do pracy? Hm? 🤨).

Postaw się na jego miejscu 😁 Dla Twojego organizmu nagle, z dnia na dzień, zmieniły godziny jego pracy. Nikt z nas by tak nie chciał, prawda? 🙂

Oczywiście, nie jestem za tym, zeby co do minuty z zegarkiem w ręku pilnować swojego dnia, tak się nie da. Jednak prawdą jest to, że im większa przewidywalności, powtarzalność, regularność, tym większa równowaga Twojego organizmu 🙂 szanuj go, a bardzo Ci się odwdzięczy ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia − 5 =